Konserwator Zabytków pisze do Prezydent Miasta Łodzi w sprawie dojścia do cmentarza
O dojściu na cmentarz pisałem już wcześniej - teks do przeczytania TU
Okazuje się, że sprawa nie jest tak oczywista (w kwestii prawa) i trzeba to uregulować.
Pismo poniżej, zostało wysłane również do wiadomości Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283, 90-457 Łódź
Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków prosi Prezydenta Miasta Łodzi o udzielenie informacji, czy nieruchomość położona w Łodzi przy ul. Rokicińskiej 142 / ul. Augustów, stanowiąca działkę oznaczoną geodezyjnie numerem 5/1 w obrębie W-34 ma dostęp do drogi publicznej, jeżeli tak, proszę o wskazanie, jak przebiega dojazd do nieruchomości. W przypadku odpowiedzi negatywnej proszę o podjęcie działań, których skutkiem będzie zapewnienie działce nr 5/1 w obrębie W-34 dostępu do drogi publicznej.
Uzasadnienie:
Z dokumentów będących w posiadaniu WUOZ w Łodzi wynika, że nieruchomość położona w Łodzi, oznaczona geodezyjnie numerem 5/1 w obrębie W-34 stanowi własność Skarbu Państwa, władającym jest Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętego Mateusza w Łodzi. Na ww. działce znajduje się cmentarz ewangelicko-augsburski, wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. Cmentarz jest zaniedbany i zdewastowany, zachodnia część cmentarza użytkowana jest jako parking, doszło także do samowolnej budowy obiektu budowlanego w zachodniej części nieruchomości (sprawa została przekazana do rozpatrzenia przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego). W księdze wieczystej nieruchomości ujawniona jest informacja o tym, że każdoczesnemu właścicielowi i użytkownikowi wieczystemu działki nr 5/1 przysługuje prawo dojazdu przez działkę nr 4/10 na podstawie § 3 umowy zamiany nieruchomości z dnia 5 stycznia 1996 roku rep. A nr 1309/95. Działka nr 4/10 jest jednak tylko jedną z działek, przez które przebiega droga do nieruchomości. Z „mapy struktury własności działek w Łodzi” (https://mapa.lodz.pl/portal/apps/webappviewer/index.html?id=52ed1f9135d54eecb7fbb7b650ba1a83) wynika, że cmentarz od strony północnej, zachodniej i południowej otoczony jest nieruchomościami stanowiącymi własność prywatną. Wobec powyższego dostęp do zabytkowego cmentarza jest dla Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utrudniony, a dla osób prywatnych niemożliwy.
Uregulowanie kwestii dostępu do drogi publicznej umożliwi właścicielowi nieruchomości sprawowanie opieki nad zabytkiem a Łódzkiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków sprawowanie nadzoru nad zabytkiem oraz zapobieganie dalszej dewastacji zabytku. Ponadto ustalenie dostępu do drogi publicznej będzie stanowiło realizację obowiązku wynikającego z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (uchwala nr XXII/478/07 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 5 grudnia 2007 r.). Zgodnie z § 25 pkt 3 planu miejscowego dla działki nr 5/1, oznaczonej w planie symbolem ZC – teren cmentarza, ustala się utrzymanie dotychczasowej obsługi komunikacyjnej oraz zapewnienie dojazdu z terenu oznaczonego symbolem 1PU.
Proszę o przekazywanie do wiadomości Łódzkiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków korespondencji prowadzonej w przedmiotowej sprawie.
Komentarze
Prześlij komentarz